środa, 4 stycznia 2017

Jak dokarmiać ptaki zimą?

Ornitolog Wrocław

Fot. Ornitolog Wrocław. Kaczki Krzyżówki szukające pożywienia w parku.

Zima to ciężki czas dla naszych skrzydlatych przyjaciół. W ten mało sprzyjający okres można im pomóc – dokarmiając. Podczas ujemnych temperatur poszukiwanie pokarmu przez ptaki skutkuje utratą energii. Dotyczy to szczególnie ptaków młodych i niedoświadczonych, które praktycznie nie mają szansy na znalezienie pokarmu pod grubą warstwą pokrywy śnieżnej. 

 Podczas zimowego dokarmiania ptaków najważniejsza jest systematyczność


Najważniejsze w dokarmianiu ptaków jest systematyczność. Ptaki potrafią się przywiązać do karmnika, do którego dosypywane jest pożywienie. Przerwanie dokarmiania może wiązać się z oczekiwaniem ptaków na pomoc ludzi, zamiast samodzielnym poszukiwaniu pożywienia. 

Opinia ornitologiczna

Fot. Ornitolog Wrocław. Krzyżówka w parku.

Karmnik to doskonały sposób na obserwowanie ptaków i robienie im spektakularnych zdjęć


Prócz pomocy udzielonej ptakom, można je obserwować, co dodatkowo podkreśli atrakcyjność tego czynu. Karmnik można zamontować na parapecie okiennym, w pobliskich krzakach. Warto pamiętać, żeby był ciężko dostępny dla kotów biegających po podwórku. Dodatkowo trzeba mocno go przymocować, żeby uchronić go przed silnym wiatrem.

 Ekspertyza ornitologiczna

Fot. Dokarmianie ptaków zimą. Fot. Ornitolog Wrocław.

Jak karmić, ptaki zimą co podawać ptakom do jedzenia, jakiej mieszanki używać?


Podawany ptakom pokarm powinien być zabezpieczony przed zamoknięciem pokarmu, ponieważ spleśniałe pożywienie może im bardzo zaszkodzić.

Często ludzie krzywdzą ptaki, podając im silnie przetworzone pożywienie – chleb. Zawiera on przyprawy, cukier oraz sól, które są bardzo szkodliwe i w dużych ilościach powodują problemy gastryczne, a nawet śmierć. Dodatkowo jest to zwykły „zapychacz”, nieposiadający żadnych wartości odżywczych. Nie powinno podawać się również pokarmów zepsutych oraz spleśniałych czy zgniłych. Nawet solona słonina jest szkodliwa dla ptaków, ponieważ mają one ograniczoną zdolność do wydalania soli z organizmu z powodu braku woreczka żółciowego.


Fot. Skrzydło krzyżówki. Po wielkości, rodzaju oraz ubarwieniu ptasich piór można rozpoznać gatunek i wiek ptaków.

Ptaki można dokarmiać:

·         Produktami zbożowymi, np. owsem, jęczmieniem, pszenicą, prosem oraz produktami pochodnymi, np. płatki owsiane, które są nieprzetworzone
  •         Nasionami, np. słonecznika, dyni, siemienia lnianego, maku
  •        Orzechami, np. włoskimi, lakowymi
  •          Gotowanymi warzywami bez soli i innych przypraw
  •          Słoniną oraz smalcem bez soli
  •          Owocami, np. jabłkami, czarnym bzem, jarzębiną


Dokarmianie to nie tylko pomoc naszym przyjaciołom, ale również jest świetną okazją do obserwowania przyrody, zbliżenia się do niej. Dzięki temu człowiek uwrażliwia się na przyrodę oraz ma świadomość tego, że robi dobry uczynek.

Tekst i fot. OrnitologWroclaw.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz